• وکیل

  پیشینه تاریخی: قرن‌ها پیش در یونان قدیم و روم باستان؛ کارها قضایی به افرادی واگذار می‌ شد که به جای دیگران مسائل قضایی آنان را دنبال می کردند . به ایـن ترتیب حقوق کسانی که از کارها قضایی اطلاعی نداشتند به ناروا زیرپا گذاشته نمی‌شد و یا متهمـان به جرم ناکـرده محکوم نمی شدند و یا مجازاتی افزون برآنچه مجازاتشان بود متحمل نمی‌شدند. و ایـن بود که در طی قرون متمادی ارزش چنین کسانی که مبادرت به دفاع از موکلان خویش می‌نمودند در نظام‌های قضایی متفاوت به صورت حرفه‌ای تثبیت می گردید.

   


  votre commentaire
 • مقدار مهریه

  مهریه اغلب در شرایط ضمن عقد مقرر می‌شود. مهریه را خود زن و شوهر یا فرد دیگری می‌تواند به نمایندگی از آن‌ها مشـخص نماید . اما نباید فراموش کنیم که مشـخص کننده‌ٔ مهریه قطعا باید اهلیت داشته باشد. یعنی عاقل؛ بالغ و حاوی قصد و رضا باشد. مهریه می‌تواند در نکاح دائم ذکر نشود. دو طرف می‌توانند در ایـن عقد شرط نداشتن مهر کنند. و هیچ خللی به آن وارد نیست. زن و شوهر می‌توانند تراضی کنند که مهریه پـس از وقوع عقد نکاح مشـخص شود. چنان چه پیش از مشـخص مهریه؛ و پیش از وقوع نزدیکـی بیـن زن و شوهر؛ یکـی از آن‌ها فوت نماید ؛ زن مستحق هیچ مهری نیست. ولی چنان چه نزدیکـی پیش از مشـخص مهر واقع شود؛ زن مستحق مهرالمثل هست که در ادامه به آن خواهیم پداخت.

   


  votre commentaire
 • ديوان عدالت اداري در يك نگاه

  ۱-  تاريخچه و قبلی سازماني و اداري ديوان عدالت اداري

  جلوتر از پیروزی انقلاب اسلامی؛ در هفتم اردیبهشت ۱۳۳۹ قانونی تحت عنوان «قانون راجع به شورای دولتی» مشتمل بر ۳۲ ماده و ۳ تبصره به تصویب کمیسیون مشترک مجلسین هنگام رسید که هیچ هنگام به مرجله اجرا درنیامد. با پیروزی انقلاب؛ با رویکرد «ایجاد نظام اداری صحیح» و «محو هرگونه استبداد و خودکامگی و انحصارطلبی»؛ نهادی نوین در اصول ۱۷۰ و ۱۷۳ قانون مهم را ثبت کردند که با تصویب اولین قانون آن مشتمل بر بیست و پنج ماده و نه تبصره بوسیـله مجلس شورای اسلامی در چهارم بهمن ماه ۱۳۶۰؛ از مهرماه سـال بعد؛ اين نهاد کار خود را شروع به کار نمود. بعدها قانون دیوان عدالت اداری چندين بـار از طرف مجلس شورای اسلامی مورد تغییر و اصلاح نمود تا بلاخره در نهم خرداد سـال ۱۳۸۵؛ قانون دیوان بوسیـله مجلس شورای اسلامی تغییر یافت که اما با دقت به ایراداتی که شورای محترم نگهبان بر بعضـی از مواد ایـن قانون وارد دانسته بود؛ راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. مجمع در تاریخ ۲۵/۹/۱۳۸۵ با جایگزینی ماده (۱۳) و بند (۱) ماده (۱۹)؛ قانون دیوان را موافق با مصلحت نظام تشخیص داد و بدین ترتیب دومین قانون دیوان؛ به مرحله به اجرا درآمد.


  votre commentaire
 • مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

  از لحاظ حقوق کیفر يک عمل زماني عمل مجرمانه بحساب مي‌آيد که حسب قانون آن عمل جرم حساب شود و براي آن نيز مجازات ضـروری در نظـر گرفته شود. حسب ماده ۲ قانون مجازات اسلامي که مقرر مي دارد:« هر فعل يا ترک فعلي که درقانون براي آن مجازات تعيين شده باشد جرم حساب مي شود.» اين ماده ناظر به يکي از اصول کلي قانوني بودن جرم و مجازات است . به عبـار ت ديگر يک عمل مجرمانه از سه عنصر با ارزش و اساسي تشکيل مي شود. ۱- عنصر قانوني ۲- عنصر مادي ۳- عنصر معنوي

  مشاهده متن کامل مقاله خیانت در امانت 

  votre commentaire
 • فروش اموال کسی دیگر در قانون مجازات جدید

  در این مطلب قصد داریم در مورد کسی که مال شخصی دیگر را می فروشد برای شما بگیم که این عمل چه حکمی دارد و مجازات آن چیست در ادامه شما می توانید با همراهی کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را کسب نمایید.

  معرفت و تعیینِ دقیق و حدود قلمرو بحث؛ مستلزمِ شناختِ مفاهیم؛ کلمه ای و اصطلاحات مورد بهره گیری هست پس در تعریفی ساده؛ روشن و مختصر واژگان و مطالب مهم ِ پژوهش را که ارزش بسزایی در معرفت حیطه و قلمرو مقررات دارد مورد بحث قرار می‌دهیم. پیش از ورود به مباحث اصلی مهم است به تبیین مفاهیم و واژگان مهم بپردازیم. با دقت به اینکه (انتقال مال غیر) یک عبـار ت ترکیبی هست و از کلمات زیاد شاخته شده است؛ هر یک از آنان را به‌ طور مستقل مورد بازبینی قرار می‌دهیم:


  votre commentaire